Triumf nad zielonym piekłem, czyli kartka z dziejów entomologii stosowanej
W historii rolnictwa i uprawy roli nie spotyka się na ogół zjawiska, ażeby roślina jakaś sprowadzona z tego czy innego kontynentu mogła rozsiedlić się i rozpowszechnić w tak zastraszający sposób, by mogła zabić całkowicie kulturę pól uprawnych na przestrzeni 63 milionów akrów i zmusić rolnika do porzucenia domów i kwitnących farm. Właśnie taki wypadek zdarzył się w historii Australii. Rolę takiego chwastu szkodnika, który groził całkowitym uniemożliwieniem dalszego osiedlania się ludzi na kontynencie australijskim, odegrał pospolity kaktus Opuntia inermis (vulgaris).
W walce z nim mimo wszelkich wysiłków człowiek w ciągu 25 lat był bezradny. Sytuacja, w której znalazło się rolnictwo, owczarstwo 1 hodowla bydła zdawała się beznadziejna, jednak kraj został uratowany dzięki fachowej pomocy stosowanych entomologów. Osiągnięty przez nich sukces jest bodajże jedynym w swoim rodzaju i może być uważany za triumf entomologii stosowanej.
W 1840 r., czyli po 68 latach od chwili zapoczątkowania osiedlenia w Nowej Południowej Walii (obecnie Sidney), żona pewnego farmera przywiozła z Ameryki Południowej w doniczce krzaczek tego kaktusa i obdarzała później sąsiadów swych sadzonkami. Z początku kaktus ten był w domach farmerskich tylko ozdobą i hodowany był w wazonikach, ale później zaczęli używać go jako żywopłotu dookoła swych ogródków. Kaktus ten w warunkach australijskich czuł się bardzo dobrze, rozrastał się i farmerzy zaczęli obcinać zbyteczne pędy celem nadania żywopłotom odpowiedniego kształtu. Odcięte pędy wyrzucali do wąwozów i potoków, które w czasie deszczy i zwykłych tu lokalnych powodzi przenosiły je swym prądem do innych miejscowości, skąd rozprzestrzeniały się dalej. Kaktus ten rozsiedlał się w kierunku przeważnie północnym i wkroczył w granicę stanu Queensland. W 1870 r. inwazja tego szkodnika raptownie wzmogła się i w 1890 r. opuncja była już włączona do spisu niebezpiecznych chwastów szkodników. Mimo olbrzymich wydatków, łożonych na wyplenienie tego kaktusa, obszar zachwaszczony nim obejmował już 10 milionów akrów. W 1920 r. rejon opanowany przez opuncję dochodził już do 60 milionów akrów, zaś w 1925 r. — 65 milionów akrów, czyli około 32 milionów hektarów. Szybkość inwazji szkodliwego chwastu do 1925 r. była tak duża, że zagarniał on przeciętnie jeden milion akrów rocznie.
W poszukiwaniu cieplejszych warunków klimatycznych opuncja rozsiedlała się w kierunku północnym, na skutek czego stan Queensland został najwięcej dotknięty tą plagą, gdyż z 68 milionów zachwaszczonych akrów 80 przypadało na Queensland. Ogromna połać kraju była stracona dla wszelkiej uprawy i zdawało się już, że cały stan Queensland zostanie ogarnięty straszliwymi dżunglami tego kaktusa. Wszelkie starania zniszczenia tego „zielonego piekła“ („green hell“), drogą wycinania lub spalania, nie miały powodzenia Wypróbowano setki różnych trujących chemikaliów, ale też bez skutku. Wobec tak groźnej sytuacji federalny rząd Australii, w porozumieniu z rządami stanów Queensland i Nowej Południowej Walii, powołał do życia dla walki z tą plagą nową instytucję pod nazwą „Prickly Pear Board“ (angielska nazwa opuncji „kolczasta gruszka“, ponieważ owoc tego kaktusa ma kształt małej gruszki, pokrytej kolcami). Urząd ten wydelegował do kilku krajów, w których opuncja jest formą autochtoniczną, specjalne ekspedycje biologów, celem znalezienia owadów, żywiących się tymi kaktusami. W wyniku obserwacji i poszukiwań odpowiednich owadów, członkowie ekspedycji ustalili 140 gatunków owadów, żerujących na Opuntia vulgaris i innych kaktusach. Znaczną część tych gatunków sprowadzono do Australii. Niestety, owady te okazały się mało żarłoczne i nie mogły stanowić pomocy w walce z „zielonym piekłem“. Aż wreszcie w 1924 r. w botanicznym ogrodzie w La Plata, w Argentynie, biologowie zwrócili uwagę na gąsienicę ćmy Castoblastis cactorum, która odznacza się nadzwyczajną żarłocznością. 2750 gąsienic tej ćmy przewieziono statkiem do Australii i umieszczono w insektariach specjalnego laboratorium w stolicy Queensland — Brisbane. Oprócz zaznajomienia się z biologią sprowadzonej ćmy, entomologowie w obawie, że w warunkach australijskich ćma ta może stać się polifagiem1) i szkodnikiem dla innych roślin, prowadzili obserwacje nad sposobem żerowania, próbując zmusić gąsienice do żywienia się innymi niż opuncja roślinami. Ale Castoblastis cactorum usprawiedliwiła swą nazwę i pozostała monofagiem, żerującym wyłącznie na opuncji.