Dwie książki o plutokracji amerykańskiej

Treścią opartych na dokumentach dwóch książek wydanych w Nowym Jorku: Lundberga „60 rodzin amerykańskich“ oraz Selddesa „1000 Amerykanów” — jest życie i działalność plutokracji amerykańskiej.

Każde słowo, każdy wiersz obu tych książek — to ciężkie oskarżenie stosunków kapitalistycznych USA.

Seldes i Lundberg są przede wszystkim reporterami, sprawozdawcami, ludźmi, którzy bez uniesień, bez literackich upiększeń w prostej formie przedstawiają zawiłe sprawy. Operowanie faktami jest trudnym sposobem pisania. Trudność polega na zdobywaniu faktów, ich należytym powiązaniu i podawaniu w jasnej, przejrzystej formie, właśnie w takiej, która pozwala im przemawiać za siebie.

Historyk amerykański Charles A. Beard, autor znanego dzieła „The Rise of American Civilisation“, pisał o książce Lundberga, że jest to „świetny wstęp do poznania naszej plutokracji“.

Lundberg był wieloletnim reporterem Wall – Street z ramienia wielkiego dziennika „New York Herald Tribune“. Znane mu są wszystkie tajemnice magnaterii finansowej USA.

Seldes jest autorem wielu dzieł historyczno – politycznych naszej epoki, np: „Nie wolno ci tego drukować“, „Żelazo“, „Krew i zyski“, „Lordowie prasy“ itp.

POWSTANIE MAGNATERI1 FINANSOWEJ USA

Najbogatszym człowiekiem w Europie, w okresie poprzedzającym pierwszą wojnę światową, był arcyksiąże austriacki, Fryderyk, którego majętności szacowano na 750 milionów dolarów, ale… „Europejczycy ani Azjaci nigdy nie byli tak bogaci, jak amerykańskie rodziny Rockefellerów, Fordów, Harknessów, Vanderbiltów, Mellonów, du Pontów…“ pisze Lundberg.

Rockefeller i Morgan posiadają ponad miliard dolarów osobistego majątku. Pod względem nagromadzonych bogactw niewiele im ustępują niektóre inne rodziny. Są to rody naftowe Whitney‘ów, Paynesów, Bedfordsów itp. Pewne „rody“ amerykańskie osiągnęły swoją potęgę finansową w takich gałęziach przemysłu jak stal i żelazo, samochody, przemysł zbrojeniowy, kauczukowy itp.

„Dla zaspokojenia swoistego snobizmu amerykańskiego — pisze Lundberg — finansjera i potentaci przemysłowi kupują sobie arystokratycznych zięciów w Europie i płacą za to poważne sumy, które przelewa się corocznie do Europy na zaspokojenie potrzeb i zachcianek mieszanych małżeństw“. Wiadomo powszechnie, że szereg wspaniałych rezydencji angielskich utrzymywanych jest za pieniądze amerykańskie. Magnackie rodziny USA łączą się z rodami szlacheckimi Europy. Np. Vincent Astor wyszła za księcia Oboleńskiego, a Anna Gould za księcia Boni de Castellane. Słynny ród Astorów w Anglii pochodzi całkowicie z Ameryki. Tytuł szlachecki kupili amerykańscy Astorowie za wiele milionów dolarów.

Lundberg omawia źródła olbrzymich fortun multimilionerów amerykańskich, którzy w celu ich powiększenia nie gardzili bynajmniej metodami przekupstwa, korumpując urzędników, posłów i ministrów. John D. Rockefeller i jego specjalny komisarz Marcus Alonzo Hanna już w 1896 r. rozpoczęli w tym kierunku działalność zakrojoną na wielką skalę.

Rzecz znamienna, że większość dóbr naturalnych, będących obecnie w posiadaniu United Steel Corporation, The Aluminium Corporation, The Standard Oil Company, itd. była w 1860 r. własnością publiczną.

Lundberg wylicza ważniejsze afery, opisuje metody uchylania się od płacenia podatków i inne sposoby bogacenia się.

Potęgę swą poszczególni magnaci finansowi zawdzięczają nie tylko skomasowaniu wielu majątków, należących do członków ich rodzin, ale również wykupieniu akcji wielu obcych przedsiębiorstw i finansowaniu innych.

8 GRUP RZĄDZI STANAMI ZJEDNOCZONYMI

O ile książka Lundberga, wydana w 1946 r. jest pod pewnym względem kroniką 60 rodzin, bez żadnych komentarzy i sugestii na przyszłość, o tyle książka Seldesa „1000 Amerykanów“ wydana w rok później, daje obraz stosunków najnowszego etapu rozwoju kapitalizmu w Stanach Zjednoczonych. Obecnie na czoło „1000 Amerykanów“ czy „60 rodzin“, w rękach których koncentruje się wielki kapitał USA, wysunęło się osiem grup. Powołując się na dokumenty, Seldes stwierdza, że 200 największych przedsiębiorstw, które przez stosunki handlowe i rodzinne ich właścicieli, są ze sobą związane, znajduje się pod kontrolą 8 wielkich grup finansowych.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *